Vďaka CrossFitu som sa naučil hýbať a mať rád pohyb, hovorí Ibi


Vďaka CrossFitu som sa naučil hýbať a mať rád pohyb, hovorí Ibi


Aprílovou osobnosťou ForFit Gym je Ibrahim Chalitovič, ktorému však nikto nepovie inak ako Ibi. Ibi patrí k najdlhším členom ForFit-u, pretože v ňom začal cvičiť týždeň po tom, čo prvýkrát otvoril svoje brány. Okrem toho pracuje ako učiteľ, a zároveň je aj zmrzlinárom. Jeho najväčším hobby je prekonávať samého seba. 


Vráťme sa osem rokov dozadu. Prečo si sa rozhodol začať s CrossFitom?

Pretože som sa nehýbal. Nebol som spokojný so svojou životosprávou. Chcel som začať, no vôbec som nevedel, ako mám cvičiť. Vtedy mal trochu ForFit odlišný koncept ako teraz, no stále to bolo o tom, že za mňa niekto vymyslel tréning, ja som mohol vypnúť a počúvať. Tréneri mi určili stratégiu a ciele, ktoré mám v tréningu dosiahnuť, a potom to bolo jednoduché. Pre mňa je najväčšou devízou týchto tréningov to, že sú flexibilné. Môžem ísť cvičiť ráno aj večer. Cez zimu, keď nie je sezóna, dokážem chodiť poobede, a zasa naopak, keď je sezóna, idem na tréning o šiestej ráno. Takúto flexibilitu mi neponúka nič iné v meste.  


Vyskúšal si si aj iné športy predtým, ako si začal robiť CrossFit?

Kedysi som hrával extraligu vo florbale. No keby mám porovnať CrossFit ako taký, vyskúšal som si rôzne gymy na Slovensku a aj vo svete. Musím povedať, že u nás, vo ForFite, je to o dosť lepšie, čo sa týka personálu a aj vybavenia. Viem si predstaviť, že ak by sme boli vo väčšom meste, chlapci by toho dosiahli omnoho viac. 


Čo považuješ za svoj najväčší CrossFit-ový úspech?

Každý rok si určím jeden pohyb. Minulý rok som sa chcel naučiť muscle up a zvládol som to do konca roka. Síce len s gumou, ale už ten pohyb viem. Teraz sa zas chcem naučiť hand stand push ups. Ale môj najväčší úspech v CrossFite ako takom je, že som sa naučil hýbať a mať rád pohyb. 


Aký je tvoj najobľúbenejší CrossFitový cvik?

Push jerk.


A najmenej obľúbený?

Asi nebudeme nikdy kamaráti so sit ups. Je to hlavne kvôli mojej mobilite v bedrách, pretože neviem spraviť diamant tak, aby mi neblokoval nohy.


V ktorom cviku by si sa podľa teba mal zdokonaliť?

Všeobecne je to hrazda, pretože mám stále problémy s ramenami. Na hrazde ma ramená vo veľkej miere limitujú. Ale najviac by som sa chcel zlepšiť vo font rack pozícii. Za osem rokov som najväčšia rarita tohto gymu, pretože môj front rack je stále rovnaký ako na začiatku. 


Ako sa motivuješ pred tréningom, keď sa cítiš unavený alebo sa ti nechce ísť cvičiť?

Ja sa do ForFit-u teším na ľudí. Prídem sem, odcvičím si, je to taká moja psychohygiena. Niekedy síce viem, že nebudem cvičiť dobre a dám si absolútnu škálu, ale chcem byť v gyme len kvôli tomu, lebo tam nebudem myslieť na nič iné, a tým pádom sa mi uľaví v hlave. Veľakrát je najťažšie len prísť, lebo škála sa dá urobiť hocijako. Za tých osem rokov som sa už zmieril s tým, že čokoľvek si napíšeš na tabuľu, zaujíma to len teba a nikoho iného. 


Pracuješ, a zároveň trénuješ niekoľkokrát do týždňa. Odporučil by si ostatným, ako sa to dá časovo skĺbiť?

Najdôležitejšie je urobiť si návik. Ja som tiež začínal trikrát do týždňa a postupne sa to nabaľovalo. Ale vždy je to o tom náviku, že to chcem spraviť. Dôležité je nedávať si na seba príliš vysoké nároky ale nastaviť si reálne ciele, ktoré dokážem splniť. A potom si určiť jeden dlhodobejší, možno menej reálny plán. Tak ako sa píše aj v metodike, že je dôležité stanoviť si malé ciele, a postupne sa dosať k tým veľkým. Lebo práve doplnenie menších cieľov vedie k väčším. 


Čo ešte rád robíš vo voľnom čase, ak práve nie si v gyme?

Ja rád robím. Pracujem v škole a aj u nás v zmrzlinárni. Som viac-menej taký workoholik. Keď mám voľno, tak čítam, a taktiež rád viem mnoho o veľa veciach. To znamená, že keď ma niečo zaujme z iných oborov, tak si o tom prečítam. To je moja záľuba – hľadať veľakrát aj absurdné odpovede na otázky. Napríklad tento piatok sme sedeli vonku a o jedenástej sme rozmýšľali nad tým, prečo má oktanové číslo benzínu názov oktan. A, samozrejme, museli sme to zistiť. (smiech) Mojím ďalším hobby je cestovanie, a taktiež jedenie. Spoznávať chute a zažiť si autentickosť krajiny, v ktorej práve som. Takže, keď nepracujem, veľmi rád míňam peniaze na cestovanie a na jedlo. 


Publikované 04. 05. 2023