Pohybom ku šťastiu: Ako šport vplýva na lepší život?


Po vykonaní športovej aktivity sa telo zaplaví endorfínmi – hormónmi šťastia. Vďaka tomu sa cítime lepšie vo vlastnom tele a máme viac energie. Navyše šport znižuje riziko mnohých ochorení. Aké benefity nám ešte prináša aktívny život?

 
Už počas športovej aktivity a taktiež po nej sa z nášho tela vyplavujú hormóny šťastia, vďaka ktorým máme lepšiu náladu. Tiež sa nám znižuje hladina stresu, bolesti a telo sa pohybom zbavuje nepríjemných pocitov.
Šport je príčinou šťastnejšieho života
Okrem toho je cvičenie účinným prostriedkom, ktorým sa dá bojovať proti depresiám a iným psychickým stavom.
 „Viaceré štúdie preukázali, že pravidelný pohyb zmiernil príznaky depresie u klinických pacientov. Mnohé kliniky, ktoré sa zameriavajú na liečbu týchto pacientov, preto využívajú metódu cvičenia ako jednu z možných liečebných procesov. Potvrdilo sa totiž, že v niektorých prípadoch môže byť pri liečbe depresie cvičenie dokonca rovnako účinné ako antidepresíva,“ popisuje portál  gymbeam.sk  vo svojom článku.
Pohybom sa z tela okrem endorfínov vyplavujú hormóny serotonín a norepinefrín, ktoré zmierňujú príznaky depresívnych stavov. Ľudia trpiaci psychickými ochoreniami by preto mali oveľa viac času venovať pohybu a športovým aktivitám.
 
Vďaka pohybu máme lepší spánok
Telo unavené pohybom lepšie spí. Športová aktivita dokáže prehĺbiť a predĺžiť náš spánok až o niekoľko hodín. Dôležité je zvoliť si vhodný čas, kedy budeme cvičiť.
Podľa odborníkov je najideálnejšie cvičiť ráno alebo poobede. Je dobré vyvarovať sa cvičeniu minimálne dve hodiny pred spánkom. Cvičením sa totiž telo dobíja energiou a pohyb neskoro večer môže zapríčiniť, že budeme mať problém s nespavosťou.
Portál  akobuk.sk  uvádza, že podľa Svetovej zdravotníckej organizácie WHO, je najlepší čas na cvičenie skoro ráno alebo v priebehu dopoludnia: „Cvičenie v skorých ranných hodinách, približne okolo siedmej ráno, má pre človeka z hľadiska kvality spánku veľkú výhodu. Ak sa rozhodnete cvičiť zavčas ráno, budete mať dlhší spánok a hlbšie spánkové cykly. Navyše strávite o 75 percent viac času v regeneračných fázach spánku.“


Krajšia postava a rýchlejší metabolizmus
Vidina krajšieho a pevnejšieho tela láka mnohých ľudí k tomu, aby začali cvičiť. Pohybovou aktivitou spaľujeme kalórie, vďaka čomu sa môžeme dostať do kalorického deficitu, a tak sa nám chudne ľahšie.
Pravidelným cvičením tiež formujeme a spevňujeme postavu. Okrem toho budujeme svalstvo, čím sa nám zrýchľuje metabolizmus.
„Ľudia s vyšším množstvom svalov ako tukov však majú tendenciu mať rýchlejší metabolizmus. To však znamená, že čím viac svalov máte, tým viac kalórií budete potrebovať prijať, aby ste si ich udržali. Zároveň tiež platí, že čím aktívnejší ste, tým viac kalórií spálite, a tým rýchlejší je váš metabolizmus,“ vysvetľuje  gymbeam.sk .
 
Šport znižuje riziko mnohých chorôb
Okrem toho, že sme vďaka pohybu šťastnejší, lepšie spíme a máme krajšiu postavu, aktívny život znižuje riziko mnohých ochorení. Už ľahká fyzická činnosť zmenšuje riziko vzniku obezity, cukrovky a srdcovo-cievnych ochorení. Cvičením sa taktiež znižuje možnosť vzniku zhubných nádorových chorôb, a tak môžeme pohybom predísť aj rakovine.
Aeróbnym cvičením, hlavne behom, sa zlepšuje aktivita srdca. Cvičením sa nám tiež vzpriamuje chrbtica, a tak máme lepšie držanie tela.
Ďalším benefitom športu je, že vplýva pozitívne na činnosť nášho mozgu a tým sa zlepšuje naša pamäť.
„Aktívny pohyb má dobrý vplyv na fungovanie mozgu. Pravidelné cvičenie zlepšuje prietok krvi do mozgu a pomáha ho tak udržať zdravý a s dobrou pamäťou. Aeróbne cvičenia umožňujú zlepšenie verbálnej pamäti, posilňovacie cviky podporujú asocioatívnu pamäť,“ popisuje portál  eduworld.sk
Pohyb nám prináša mnoho benefitov, vďaka ktorým sa môže zlepšiť naše zdravie a kvalita nášho života. Je len na vás, aký druh športu si zvolíte. Dôležité je však, aby ste ho vykonávali pravidelne. Jedine pravidelný pohyb dokáže zaručiť množstvo benefitov, ktoré náš život zlepšia a skvalitnia.


Publikované 07. 03. 2023