Petra: Tréning je úplne normálna súčasť môjho dňa, ako keď sa ráno zobudím a umyjem si zubyPetra je ukážkou toho, že ak človek chce, stihne počas dňa veľmi veľa. Peťa je maminou dvoch detí, manželkou a podnikateľkou. Okrem toho trénuje päť až šesťkrát týždenne, niekedy aj dvojfázovo. O tom, ako to všetko zvláda, sa dočítate v rozhovore.  Veľa ľudí začne chodiť do gymu, lebo sa chcú rozhýbať, schudnúť, nabrať kondíciu. Myslím, že to asi nebol tvoj prípad. Prečo si sa rozhodla zavítať do ForFit Gym?

V živote som nebola v pozícii, kedy by som chcela schudnúť. Aj počas tehotenstiev som pribrala možno deväť kilogramov, no z pôrodnice som odchádzala v džínsoch, ktoré som nosila ešte predtým. Cvičenie s cieľom chudnutia nebol môj prípad. Spaľuje mi veľmi dobre a zhadzovať som nikdy nechcela. Predtým som cvičila asi rok v inom gyme, no zistila som, že mám príšernú techniku cvikov, keďže som mala zranenia. Potom som začala chodiť do ForFit Gym za Marekom na súkromné lekcie, aby som sa zlepšila. Tak nejako prirodzene vyplynulo, že som tu ostala cvičiť pravidelne. 


Bola si odmalička športový typ?

Áno, odmalička som robila atletiku. Reprezentovala som základnú aj strednú školu  v disciplínach výška, diaľka a šprinty. Takže som sa hýbala celý život. Pohyb mi je prirodzený. 


Máš vyšportovanú postavu, ktorú by ti mohli závidieť nie len mnohé obyčajné ženy, ale aj športovkyne. Ako dlho ti trvalo, kým si sa takto vypracovala?

Nerobím pre to nejako veľmi veľa. Celkovo sa doma veľmi dobre stravujeme. Snažím sa jesť veľa a kvalitne. Mám prirodzene maskulínnu postavu. Paradoxne predtým, než som začala s CrossFitom, som vážila o desať kilogramov menej, než mám teraz. 


Ak by neexistoval CrossFit, čomu by si sa venovala?

Asi atletike. 


Vedieš aj svoje deti k športu? 

Áno. Začala som cvičiť v čase, keď som kojila mladšiu dcéru. Teraz má osem rokov. Dcéra vyrastala s tým, že sme si ju s manželom na tréningoch podávali. Janko išiel na prvý tréning, ja som bola s dcérou. Potom sme sa vymenili a išla som cvičiť zasa ja. Taký štafetový kolík. Vníma to ako prirodzenú vec. Syn sa zasa od škôlky venuje zápaseniu. V našej rodine je to úplne normálne, že sa venujeme športu. 


Si výrazná osobnosť aj vďaka tvojim tetovaniam. Stáva sa ti, že ľudia na ulici na teba hádžu pohľady?

Áno.
Majú tvoje tetovania pre teba nejaký význam?

Nie je to o nejakých hlbokých významoch. Skôr je to o tom, že môj manžel tetuje, takže k tomu máme veľmi blízko. Paradoxne nemám všetky tetovania od neho. Práve naopak, väčšinu mi robil niekto iný. Je to súčasť našej rodiny, že takto proste vyzeráme. Aj deti sú na to zvyknuté. Už si zvykli aj moji rodičia, ktorí s tým istý čas bojovali. Najmä mama. Vôbec si neuvedomujem, že by som bola niečím výraznejšia. Už len preto, že keď sa vyzlečiem, vyzerá to, ako keby som na sebe mala ďalšie tričko. Mám tetovanie rada a určite som s ním ešte neskončila. Je to jednoducho súčasť mňa. Aj keď sú miesta, na ktoré by som si tetovanie nikdy nedala, ako napríklad hruď alebo krk. To sa mi na ženách vôbec nepáči. 


Máš nejakú osobnosť, ktorá ťa inšpiruje?

Veľmi sa mi páči CrossFitová atlétka Annie Thorisdottir. Obdivujem ju, ako prišla k športu po dieťati. Páči sa mi, ako otvorene hovorí o tom, že sama bojovala so svojím body image, keďže CrossFit nie je úplne bežný šport a nevytvára štandardný obraz krásy ženského tela. Tiež som mala podobné fázy, keď som dostala komentáre na moju osobu, že by som sa už mala nad tým zamyslieť a mala by som prestať. Nachvíľku ma to aj trošku zabrzdilo v hlave. Potom som si povedala, že ja viem, čoho je moje telo schopné, a baví ma posúvať sa. Jednoducho mám rada veľké váhy.


Ako často momentálne trénuješ? 

Cvičím päť až šesťkrát do týždňa na skupinových tréningoch. Mimo toho chodím vzpierať s naším Michalom. Vzpieranie je pre mňa totálna srdcovka a úplne to zbožňujem. 


Ako to stíhaš popri rodine a biznise?

Ono sa to dá, keď chceš, aby sa to dalo. Napríklad aj ľudia mojej z práce vedia, v ktorom čase ma nezastihnú, lebo vtedy trénujem. Teraz cez leto mi vyhovujú tréningy o 8:20, pretože deti sa ešte len zobúdzajú, urobia si raňajky, nachystajú sa. Keď prídem z tréningu, veci sú už takto vyriešené, predsa len už sú väčší a samostatnejší. Skĺbiť sa to dá. Tréning je úplne normálna súčasť môjho dňa, ako keď sa ráno zobudím, umyjem si zuby a večer spravím to isté. Nepríde mi to ako niečo, čo by som si musela nejako dopredu plánovať. Čo rada robíš vo voľnom čase?

Rada trávim čas s deťmi. Buď sme vonku, alebo sa doma nejako hráme. Taktiež som rada so svojimi kamarátmi. Keď si vytvorím svoj okruh blízkych, držím si ho a nepustím. Tiež rada čítam. A čím som staršia, tým radšej som sama so sebou, aj keď len na chvíľu. Niekedy je to ale veľmi ťažké, keďže mám rodinu a biznis. 


Máš niečo, čo si nevieš odoprieť, aj keď to možno nie je v súlade so zdravým životným štýlom?

Mám veľmi rada sladké. To si niekedy veľmi ťažko odopieram. Napríklad Raffaella by som dokázala zjesť za vagón. Doma väčšinou nevaríme nezdravé veci. Dokonca si robíme večere. Aj keď sú deti v škole a my sme v práci alebo na cestách, tak máme varený obed a väčšinou aj teplé večere. Sme zvyknutí si večer spolu sadnúť a najesť sa. K mojim nerestiam ešte patrí, že mám rada pohár vína. Ale zistila som, že mi to veľmi ovplyvňuje spánok. Od začiatku tohto roka sme skoro úplne sekli s alkoholom. Kvalita spánku sa oveľa zlepšila a človek sa všeobecne cíti lepšie. 


Plánuješ v budúcnosti nejaké súťaže?

Chcela by som. Baví ma posúvať samú seba. V tomto ohľade som na seba veľmi prísna. Vždy si hovorím v hlave, že ak som teraz toto dokázala, môžem dokázať aj viac. Napríklad včera som bola cvičiť ráno, no to číslo na činke mi nedalo. Tak som prišla aj večer a už to šlo. Náš Michal ma momentálne nahovára, aby som skúsila vzpierať slovenskú ligu. Uvidíme, čo z toho vypáli. Ale veľmi by ma to bavilo, lebo váhy sú moja veľká srdcovka. Publikované 05. 09. 2023