K cvičeniu som sa najprv musel dokopať. Teraz si už neviem predstaviť, že by som bol bez pohybu, hovorí Smaťo
Smaťo, čomu sa momentálne venuješ?

Dvadsaťjeden rokov som robil vo firme, ktorá sa rozhodla zavrieť koncom minulého roka slovenskú kanceláriu, takže som doma. Mám však rozbehnutú jednu vec. Budem robiť so solárnou energiou. Ešte to však nie je isté na sto percent, ale tak na deväťdesiat. Čo ťa priviedlo do gymu?

Do gymu chodím od januára 2018, to znamená šiesty rok. Dostal som sa sem dobrovoľne – nasilu. V roku 2016 som po Vianociach skočil na váhu a zobrazilo sa mi trojciferné číslo. Mal som 105 kíl. Vtedy som si uvedomil, že je to už moc. Potom som skúsil asi dvakrát klasickú posilňovňu, bol som aj behať, ale ani jedno ma nebavilo. Starší syn Jakub chodil sem do gymu s hokejistami na letnú prípravu. Povedal mi, aby som skúsil CrossFit, lebo to je aj trošku z toho, aj z toho, a možno by ma to aj bavilo. Potom ma akčne prihlásil na Basic kurz k Marekovi. Hneď po Novom roku som prišiel na kurz a v polovici januára 2018 som mal prvý skupinový tréning. Odvtedy som tu.Pamätáš si na svoje prvé dni v gyme? Aké to pre teba bolo byť nováčikom?

Od začiatku som sa tu cítil dobre. Spôsob komunikácie a cvičenia je tu na vysokej úrovni. Na začiatku som si povedal, že je to asi cesta pre mňa. Robili sme s rôznym náradím, nebolo to jednostranné. Každý deň som šiel do gymu s tým, že som nevedel, aký bude tréning. Začal som sa na to tešiť. Keď som prišiel na skupinovky, prišli prvé hecovačky. Tak sa mi to zapáčilo a páči sa mi to stále. 


Spomínaš si na nejaký zážitok, ktorý sa ti prihodil v gyme? 

Jasné, pre mňa sú to hlavne prvé športové úspechy. Keď som spravil prvú stojku, dostal som potlesk od všetkých. Po každom tréningu som skúšal rôzne pohyby, ako napríklad kippingové pull ups či dvojskoky. Dvojskoky boli pre mňa ťažký pôrod, trénoval som ich po každej skupinovke asi tri mesiace. Nakoniec sa mi to podarilo. Tých úspechov je viac. Predtým som vôbec necvičil. Na základnej a strednej škole som mal problémy so srdcom, takže som bol oslobodený od telesnej výchovy. Nikdy ma to neťahalo k športu, až na staré kolená. Preto bolo pre mňa všetko nové. Akýkoľvek ďalší pohyb sa mi podaril, bol to pre mňa úspech. 


Čo by si sa chcel najbližšie naučiť?

Asi hand stand push ups. Chcel by som sa naučiť chodiť po rukách. Občas mi to už trochu ide. A, samozrejme, muscle up, to je evergreen pre každého crossfiťáka.


K oddychu ťa nepriviedla ani operácia ramena, keďže chodíš do gymu aspoň na bike. Vieš vôbec oddychovať?

Vadí mi, keď stojím. Keď boli lock downy, chodil som trénovať aspoň do školskej telocvične. Vtedy som začal aj behať. Konečne sme si ja a beh k sebe našli cestu. Ani teraz by som nevedel len tak sedieť na gauči, stále chodím po schodoch či na prechádzky. Aj preto chodím do gymu aspoň na bicykel. Ďalším dôvodom je, že potrebujem byť ľuďmi, lebo ma nebaví stráviť celý deň doma. A iné veci robiť momentálne nemôžem. Nedá sa mi chodiť na von na bike alebo behať. Môžem trénovať len na stacionárnom bicykli alebo základné robiť pohyby ako drepy. Takže preto som tu. Už neviem byť bez pohybu. 
Aké formy relaxu sú pre teba ideálne?

Prechádzky. Dosť často sa chodíme aj s manželkou Jankou prechádzať. Svokrovci majú chalupu na Ondrášovej. Máme to vyčíhané, je to približne deväťkilometrová trasa cez les. Alebo len tak ideme na priehradu v Uherciach a prechádzame sa. Radi chodíme aj na hríby. Jasné, mávame dni, keď sme len doma a nerobíme nič. Ale to sa stáva málokedy.


Janku si motivoval k cvičeniu ty, alebo chcela začať sama?

Janka hrávala od detstva aktívne hádzanú. Potom si chodievala raz za týždeň len tak zabehať, viac menej hrávali s babami futbal. Neskôr som ju dotiahol sem. Vždy jej poviem, že keď sa zaslúžila o to, že som vo ForFit Gym ja, môže si ísť aj ona trošku zašportovať. Najprv to odfrfle, ale potom je spokojná. Chodí poctivo trikrát týždenne.  


Čo tvoji synovia, sú tiež športové typy?

Obaja sú odmalička hokejisti. Mladší stále hráva. Starší už ani nie, ale možno sa k tomu ešte vráti. Teraz chodieva s chalanmi do posilky, občas hráva golf a tenis. Obaja sú aktívni. 


Prezraď nám nejakú neresť či zlozvyk, ktoré si nevieš odoprieť.

Mám rád vínko. Skoro každý večer si dáme zopár pohárikov. Niekto si myslí, že to je zlozvyk, no my máme taký rituál, že si sadneme večer k telke a nalejeme si k tomu nejaké dobré vínko. 
Si skôr mäsožravec alebo preferuješ sladké?

Veľa ľudí si myslí, že keď začnú trénovať, pôjdu dole s váhou. V podstate je tréning len pridaná hodnota, najprv musíš zmeniť stravu. U mňa to tiež začalo zmenou stravy. Odšťavoval som si ovocie, zeleninu, pomaly som prechádzal na zdravšie jedlo. Váha sa pomaly upravovala. Zostal som stáť na 95 kilách a rok sa nič nedialo. Vtedy som skúsil v mojom jedálničku minimalizovať obilniny. U každého to funguje inak, nejaká univerzálna diéta neexistuje. Ja obmedzujem obilniny, ryžu, zemiaky, pekárenské výrobky. Nahradil som to ovocím a zeleninou, ktorých jem veľmi veľa. Samozrejme, nevylúčil som nič úplne. Keď idem na čínu, dám si čínu, keď idem na pizzu, zjem pizzu. Ale výrazne som to obmedzil a funguje mi to. Inak som taký pol na pol, rád si dám aj mäso, občas nejaký steak. Ale k tomu si vždy doprajem veľa zeleniny. 


Máš nejaký sen, ktorý by si si chcel v budúcnosti splniť? 

Čo sa týka pracovnej oblasti, dúfam, že mi vyjde nová práca. Snáď nabehnem teraz v lete naplno. Čo sa týka trénovania, želám si zostať tu, v gyme, a odtrénovať štyri až päť tréningov týždenne. Inak je mojím snom, aby som bol zdravý a aj všetci okolo mňa. Lebo, keď máš zdravie, môžeš pracovať, trénovať, cestovať alebo čokoľvek iné. Je to úplný základ. 

Publikované 26. 07. 2023