Vitamín D. Dôležitý doplnok alebo marketingový ťah?
Poznáte príslovie kam nechodí slnko tam chodí lekár??
Tak myslím že príslovie bolo vymyslené , presne "déčku" na mieru a najmä jeho účinkom na náš organizmus.
Déčko (kalciferol) vlastne ani nie je vitamín ale je to "hormonálny prekurzor" z ktorého si naše telo dokáže vytvoriť látku ktoré ovplyňuje rôzne činnosti organizmu. Vitamín bol nazvaný preto, lebo naše telo si ho nedokáže vyrobiť samo a musíme ho príjmať z prostredia.
Načo je vlastne déčko dôležité? ?
? Podporuje husté a pevné kosti ?
? Dôležité pri udržovaní zdravého chrupu ?
? Výrazne podporuje imunitu, mozog a nervový systém. ?
? Udržuje v dobrom stave náš srdcovo-cievny systém a pľúca ❤️
? Má antikarcinogénny účinok ?
Ako dokážeme "déčko" získať❓
✅ Naše telo si ho dokáže vytvoriť pôsobením priameho slnečného žiarenia na kožu.
✅ Vieme ho získavať aj zo stravy. Pomerne bohatým zdrojom sú tučné ryby ? menej potom vajcia , mliečne výrobky.
( Strava je na získavanie náročná , ak nezjete každý deň aspon 400 gramov tuniaka alebo 6 vajec, tak nedokážete naplniť dennú potrebu.)
✅ Suplementáciou vo forme výživového doplnku.
Nedostatok vitamínu D je akútnym problémom najmä v zimných mesiacoch v krajinách nad 40. rovnobežkou kde patrí aj Stredná Európa a teda aj Slovensko.
V roku 2016 na Britských Ostrovoch vykonali štúdiu, kde sledovali hladinu aktívnej formy vit.D (rozumej klasické déčko) v krvi na vzorke 55 000 ľudí. Veľmi prekvapivé zistenie bolo, že, 4️⃣0️⃣ % z testovaných, teda skoro polovica trpí avitaminózou t.j. akútnym nedostatkom Vít. D. Čo naozaj vyzerá na veľmi vysoké, alarmujúce číslo.
Je to spôsobené najmä moderným štýlom života kedy väčšinu dňa trávime vo vnútorných priestoroch. Kancelária , dielňa ,škola, hala atď. a potom odchádzame domov. V zimných mesiacoch, najmä od októbra do marca na našej pologuli nie je slnečné žiarenie nijako výrazné ⬆️ . K tomu sa pridáva ešte využívanie kozmetických výrobkov ktoré zabraňujú prenikaniu slnečného žiarenia až na kožu , opaľovacie krémy, u žien make- upy a podobne.
Poznáme viaceré typy vit.D a z toho najznámejšie sú asi tieto 2:
vitamín D2 (ergokalciferol) – netvorí sa v ľudskom organizme a má rastlinný pôvod. ( nachádza sa v hubách a v lacnejších suplementoch)
vitamín D3 (cholekalciferol) – vzniká v koži účinkom UV žiarenia a jeho ďalším zdrojom sú potraviny živočíšneho pôvodu (najmä ryby, rybí olej a vajcia)a kvalitnejšie suplementy. Na základe laboratórnych výsledkov z krvi tvorí vitamín D3 až vyše 90% z celkového množstva vitamínu D.
Na záver treba dodať že, pri vitamíne D sa určite nejedná iba o marketignový ťah. Suplementácia pomocou kvalitných doplnkov výživy( ideálne vo forme D-3) má význam a to najmä počas zimných mesiacov teda od Októbra do Marca.
Súvisiace články
-
Počas tréningov vychádzam z komfortnej zóny, a to ma motivuje, aby som sa stále zlepšovala, vraví Anet
15.03.2024
Anet je pravidelnou členkou CrossFit Partizánske takmer štyri roky. Predtým si vyskúšala iné športy, no žiadny ju nezauj...
Prečítať článok -
Počítať, alebo nepočítať kalórie? 6 dôvodov pre a proti
15.03.2024
Metóda zaznamenávania si prijatých kalórií do tabuliek je veľmi obľúbená najmä u profesionálnych fitnessákov. Vďaka podr...
Prečítať článok -
Peťa: Cvičenie je mojím pomocníkom k lepšej nálade
21.02.2024
Petra je marketingová špecialistka. Už osem rokov je členkou CrossFit Partizánske a má odmakaných stovky tréningov. I ke...
Prečítať článok -
Prečo diéty nefungujú?
15.01.2024
Január je mesiacom nových predsavzatí. K novoročným cieľom mnohokrát spadá zhadzovanie (nielen) povianočných kilogramov....
Prečítať článok