Trend zdravého životného štýlu je v móde. Kedy už nie je zdravý?

Marek Tupý

Marek Tupý

02.02.2023


Fitness, bio, eko. Pojmy, s ktorými sa v posledných rokoch stretávame na dennodennej báze. Vidine zdravého života prepadá čoraz viac ľudí. Je tento trend skutočne taký prospešný, ako sa na prvý pohľad zdá?

 
Článkov o tom, ako sa zdravo stravovať, cvičiť alebo ako viesť spokojnejší život nájdeme na internete tisíce. Každý človek si túži vytvoriť taký životný balans, aby sa vo svojom tele cítil čo najlepšie. Niekedy je však veľmi tenká hranica medzi zdravým životom a ochoreniami, ku ktorým môže tento trend smerovať.


Život posadnutý zdravou výživou
Je veľmi prospešné, ak sa človek rozhodne stravovať zdravšie. Namiesto fast foodov do jedálnička zaradí viac zeleniny a ovocia, začne čítať zloženie potravín a vyberá si jedlo s hodnotnejšími živinami.
Zdravé stravovanie však môže veľmi rýchlo smerovať k posadnutosti. Človek trpiaci poruchou zvaná ortoexia, sa stane závislým na biologicky čistých a nespracovaných potravinách. Okrem toho sa začne vyhýbať jedlu, ktoré obsahuje konzervanty, farbivá či „éčka“. 
Ortoexia výrazne ovplyvňuje a obmedzuje náš život. Okrem toho môže viesť k vážnym zdravotným problémom.
„Ortorektik je na seba prísny, riadi sa striktnými pravidlami, a akýkoľvek prehrešok proti naordinovanej diéte je sprevádzaný silným pocitom viny. Kvôli honbe za zdravím sa ochotne vzdáva svojich obľúbených jedál, ak nespadajú do  čistého stravovania. Vyhýba sa všetkému spracovanému, dokonca odmieta zjesť čokoľvek, čo pripravil niekto iný,“ popisuje portál  slovenskypacient.sk  vo svojom článku.
Osoba trpiaca touto poruchou sa po čase úplne prestane venovať svojim záľubám, keďže všetok voľný čas a energiu začne venovať pozornosti na jedlo. Okrem toho môže výrazne ovplyvniť medziľudské vzťahy a napokon dokáže vyústiť do veľkých zdravotných problémov.
 
Cvičenie ako droga
Vďaka pohybu a aktívnemu životnému štýlu sa naše telo zaplaví hormónmi šťastia. Dokážeme sa cítiť lepšie vo vlastnom tele. Okrem toho cvičenie redukuje vznik nadváhy, obezity, cukrovky a srdcovo-cievnych ochorení.
Ak však cvičeniu prepadneme natoľko, že si nevieme predstaviť jediný deň bez tréningu, v posilňovni dokážeme stráviť hodiny a v každom kúsku pohybu vidíme spálené kalórie, mali by sme spozornieť.
Prehnaný pohyb môže viesť k psychickému ochoreniu, zvanému exorexia. To, že trpíte týmto ochorením si v začiatkoch ani nemusíte všimnúť.
„Ľudia trpiaci exorexiou bývajú natoľko posadnutí vlastným telom, že väčšinu myšlienok sústreďujú na športové aktivity a svalovú hmotu. Cvičenie sa stáva ich obrovskou vášňou a jedinou cestou k tomu, aby sa cítili zdravo, sviežo, na vrchole psychických i fyzických síl,“ uvádza portál  slovenskypacient.sk .
Nadšenie z pohybu sa zväčšuje s nárastom svalov. Ak exoretik vynechá tréning alebo nevládze cvičiť s takou intenzitou, ako počas iných dní, je zavalený pocitmi viny a zlyhania.
 
Exorexia býva sprevádzaná aj prehnanou úpravou stravy, čo môže viesť ochoreniam, ktoré sú spojené s poruchami príjmu potravy. Toto ochorenie môže mať vážny dopad na zdravie, keďže zapríčiňuje pretrénovanie a celkové vyčerpanie organizmu.
Na liečbu exorexie je potrebné vyhľadať nie len psychológa, ale aj osobného trénera, ktorý dozrie nato, aby bol tréning efektívny a správne prevedený.


Hranice zdravého života
Zdravý životný štýl nám môže zabezpečiť lepšiu náladu, pevné zdravie, krajšiu postavu a celkovú spokojnosť so sebou samým. Vždy si však treba nájsť správny balans a určiť hranice, kam chceme smerovať.
Prehnaná pozornosť výžive, cvičeniu alebo porovnávaniu sa, vedie k vážnym psychickým a aj fyzickým ochoreniam, ktoré nám môžu doživotne poškodiť zdravie.
Preto by sme okrem aktívneho života mali myslieť na každodenné maličkosti, a hlavne, nemali by sme zabúdať žiť plnohodnotný život. Tam patria dni, kedy si namiesto tréningu naordinujeme oddych a relax. Taktiež by sme si z času na čas mali dopriať jedlo, ktoré síce nie je úplne zdravé a nutrične hodnotné, no v obmedzenom množstve môže nášmu telu dokonca prospieť.


v tomto článku neuvádzam zdroje, z ktorých som čerpala za textom, nakoľko sú už uvedené priamo v článku

Získaj užitočné tipy ako si zlepšiť kvalitu života

Dostávaj praktické tipy o cvičení a strave, ktoré ti pomôžu zlepšiť kvalitu života. Píšeme len užitočné poznatky postavené na dlhoročných skúsenostiach