5 mýtov o tréningu vo ForFit Gyme
V krátkom článku si rozoberieme 5️⃣ mýtov o funkčnom tréningu u nás vo ForFit Gyme ale aj v iných Gymoch, ktoré sa objavujú medzi bežnými ľuďmi. Osobne som sa s nimi stretával veľmi často na škole a teda viem, že povedomie o tomto type tréningu je veľmi chabé.
1. Tréning u nás je nebezpečný
Každý šport je nebezpečný. Aj pri šachu si môžeš presiliť zápästie. Dokonca aj profi hráči PC hier často mávajú zranené predlaktia (od myšky ).
Zraniť sa môžeš jednoducho aj keď ideš dolu schodmi... Pokiaľ, ale vykonávaš cvičenie technicky správne v primeranej intenzite a škálovanej verzii prispôsobenej Tvojím možnostiam, čo Ti tréneri u nás nastavia s radosťou nastavia, je toto riziko minimálne.. Nemenej dôležité miesto hrá aj odpočinok medzi tréningami a správna životospráva, s čím Ti veľmi radi pomôžeme.
2. Neustále robíme iba kliky a drepy dookola ?.
Doplnené slovom “kruháč” a už mám švajčiarsky nožík otvorený vo vrecku...
Áno, klik a drep sú základné pohyby, ktoré robíme často, ale už Ti asi netreba predstavovať, ako pestrý náš tréning je. Cez beh, veslo, bike, gymnastiku, vzpieranie, hádzanie, prácu s vlastnou váhou, šplh na lane... a nie, nie je to “kruháč”...
3. Zlá technika
Bohužiaľ tento bod sa niektorých gymov viac, či menej týka. My si však na technickom prevedení zakladáme, jednoducho to MUSÍ vyzerať dobre! Samozrejme to úzko súvisí s bodom č. 1.
Vy, ktorí ste mali možnosť vidieť akúkoľvek súťaž viete, že niektoré prevedenia cvikov sa veľmi nepodobali tomu ako sa vás to snažíme naučiť my. Ale o tom už súťaž býva... je jedno, či je to Crossfit Games v Kalifornii alebo okresné majstrovstvá v Rožňave.
4. Robíme zhyby , ktoré nie sú zhyby.
Kippingové zhyby sú kapitola sama o sebe. Snáď pri každom videu na YouTube kde kippingové alebo "BF"zhyby sú nájdete komentáre: no reps, i counted zero, not a single pull was done a podobne.
V prvom rade je nutné povedať, že väčšina internetových písalkov sa zdvihne na hrazde jedine tak s dvoma modrými expandermi. “Kipping” je gymnastická forma cvičenia, ktorá dovoľuje vykonať rovnakú dráhu pohybu, ale za oveľa kratší čas. Fran alebo Murph so striktnými zhybmi by asi nebolo to pravé. Samozrejme, nie sú vhodné pre začiatočníkov a preto sa aj my snažíme najskôr dosiahnuť u vás striktné formy cvikov a až potom prichádza práca na kippingu. Najdôležitejšie je, ale správne prevedenie, čím sa odstráni riziko zranenia (najmä rameno).Kippingový zhyb sa tak stáva skôr čerešničkou na torte, pre ľudí ktorí už majú čo to odtrénované a sú na to pripravení.
5. 10 minút intenzívneho tréningu je málo.
Nie nie je.Pokial ťa tréning neživí a chceš sa hýbať dlhodobo, bez problému a zlepšovať svoje celkové zdravie. Ľudia si myslia, že čím viac času trávia vo fitku (je jedno, či pri činke alebo pri káve) tým lepšie. Takisto je zaužívaný postup celý tréning vyplniť workoutami s minimálnym dôrazom na prípravu a mobilitu a techniku. Nie je lepšie snahu venovať kvalitnému rozcvičeniu , práci na mobilite, zlepšeniu techniky a na záver po kvalitnej príprave napr. jednému 10min naozaj intenzívnemu workoutu?
Keď viete, že po ňom vás čakajú ešte ďalšie dva workouty, nikdy tomu nedáte 100%. Ani jednému z nich. Pre bežného pracujúceho človeka je ideálne 3-4x týždenne prísť a celú snahu venovať do jedného kratšieho ale za to intenzívneho WOD, ako 1x týždenne sa rozbiť úplne na šalát a nebyť schopný fungovať pár dní.
Na záver by som dodal , že existuje určite viacero mýtov a najviac ľudí ktorí ich šíria si tréning u nás nikdy neskúsili. Ako sa hovorí lepšie raz vidieť, zažiť ako 1000x počuť.
Ak chceš začať pracovať na svojich cieloch, stačí sa prihlásiť na bezplatnú konzultáciu.
S Pozdravom Marek.
Súvisiace články
-
Počas tréningov vychádzam z komfortnej zóny, a to ma motivuje, aby som sa stále zlepšovala, vraví Anet
15.03.2024
Anet je pravidelnou členkou CrossFit Partizánske takmer štyri roky. Predtým si vyskúšala iné športy, no žiadny ju nezauj...
Prečítať článok -
Počítať, alebo nepočítať kalórie? 6 dôvodov pre a proti
15.03.2024
Metóda zaznamenávania si prijatých kalórií do tabuliek je veľmi obľúbená najmä u profesionálnych fitnessákov. Vďaka podr...
Prečítať článok -
Peťa: Cvičenie je mojím pomocníkom k lepšej nálade
21.02.2024
Petra je marketingová špecialistka. Už osem rokov je členkou CrossFit Partizánske a má odmakaných stovky tréningov. I ke...
Prečítať článok -
Prečo diéty nefungujú?
15.01.2024
Január je mesiacom nových predsavzatí. K novoročným cieľom mnohokrát spadá zhadzovanie (nielen) povianočných kilogramov....
Prečítať článok